نوشته شده توسط : ali
 
 
كسانی كه در طول هفته فرصت نمی‌كنند به اوضاع خانه سر و سامان بدهند و آخر هفته‌ها وقت‌شان برای این همه كار كم است. با كمی برنامه‌ریزی می‌توانید تمام كارها را در وقت كم انجام دهید. حتی بسته به وقتی كه دارید می‌توانید یك یا چند نمونه از این كارها را در یك روز انجام دهید.


طبیعت در خانه شما

می‌توانید از فرصت استفاده كنید و سری به بازار گل بزنید. حتی راه رفتن در این فضای زیبا به تقویت روحیه شما كمك خواهد كرد. در این بازار می‌توانید با صرف هزینه كم، مقدار زیادی گل طبیعی بخرید و در خانه بگذارید. این گل‌ها برای چند روز خانه شما را زیبا خواهند كرد. اگر رفتن به آنجا برای‌تان سخت است، می‌توانید از نزدیك‌ترین گل‌فروشی كه در محل‌تان است، گلدان بخرید و در خانه بگذارید. یادتان باشد روش نگهداری از هر كدام از این گلدان‌ها را از گل‌فروش بپرسید. نگهداری از یك گلدان در تقویت روحیه شما و خانواده‌تان بسیار موثر است.

علاوه‌بر این می‌توانید با تزئینات كوچك دیگر، فضای منزل‌تان را عوض كنید. مثلا می‌توانید یك روز دستگیره‌های در كمد را با روبان پاپیون بزنید. این پاپیون‌های رنگی بیشتر از آنچه فكر می‌كنید فضای خانه را شاد خواهند كرد. می‌توانید چند گوی رنگی بخرید و به پرده‌ها آویزان كنید یا حتی بدون اینكه تولد كسی باشد چند كاغذ رنگی به دیوارهای اتاق كودك‌تان بزنید. با همین تغییرهای ساده می‌توانید شادی را به خانه بیاورید و روحیه اعضای خانواده را ارتقا دهید.

حالا وقت سلیقه شماست

خانه مرتب به شما نشان می‌دهد چه چیزی در آن كم یا زیاد است. شما با كمی فكر، به راحتی می‌توانید این كمبودها را بدون صرف هزینه‌های زیاد برطرف كنید. برای مثال اگر می‌بینید اتاق كودك شما به یك قفسه اضافه نیاز دارد، می‌توانید بدون اینكه به بازار بروید، با همین چیزهایی كه در خانه دارید آن را تهیه كنید. فقط كافی است چند پایه و میخ یا پیچ داشته باشید. وسیله‌ای كه دیوار را با آن سوراخ می‌كنید بستگی دارد به چیزی كه می‌خواهید روی قفسه بگذارید.

اگر می‌خواهید چیز سنگینی مثل كتاب روی قفسه بگذارید حتما باید دیوار را با دریل سوراخ كنید و پیچ‌ها را با رول پلاك روی دیوار محكم كنید. اگر قفسه فقط دكوری است، میخ هم به شما جواب خواهد داد. بعد از اینكه پایه‌ها را روی دیوار قرار دادید، می‌توانید برای مثال یك اسكیت بورد را روی آنها بگذارید و وسایل دكوری را روی آنها بچینید. با این روش بدون اینكه هزینه زیادی صرف كرده باشید، قفسه‌های متفاوتی دارید كه نگاه هر كسی را به خودش جلب خواهد كرد.

این كمدهای شلوغ

كمد لباس‌های شما و سایر اعضای خانواده همیشه پر از لباس‌هایی است كه دیگر به دردتان نمی‌خورند، برای سروسامان دادن به وضع كمدها هم درست مثل مرتب كردن یخچال، باید قبل از هر چیز لباس‌ها را بیرون بیاورید و روی یك ملحفه تمیز پهن كنید. لباس‌هایی را كه بیشتر از یك سال است نپوشیده‌اید، جمع كنید، آنهایی كه هنوز قابل استفاده هستند را جدا كنید، اگر نیاز به شست‌وشو دارند، آنها را بشویید و به نیازمندان بدهید. لباس‌های تابستانی را كه تا سال بعد به آنها نیاز ندارید، جدا كنید و در چمدان یا بقچه كوچك پارچه‌ای بپیچید و در جایی از كمد كه دور از دسترس است، قرار دهید.

می‌توانید برای اینكه لباس‌های شما تا سال بعد خوشبو و تازه بمانند چند گل یاس یا شب‌بو كه در این فصل فراوان است، لابه‌لای آنها بگذارید. لباس‌های زمستانی را هم به ترتیب اولویت در كمد و كشوها بچینید. لباس‌هایی را كه بیشتر از آنها استفاده می‌كنید، نزدیك‌تر بگذارید و سعی كنید جایی كه برای لباس‌های خانه و بیرون در نظر می‌گیرید، جدا از هم باشند. اگر به اندازه كافی كشو ندارید می‌توانید چند سبد در كمد‌ها بگذارید و چیزهایی مثل جوراب یا لباس زیر را در آنها بگذارید.

تابلوها شكل خانه را متحول خواهند كرد

نگاهی به دیوارهای منزل‌تان بیندازید و وضعیت تابلوهایی كه روی آنها نصب كرده‌اید، بررسی كنید. با تغییر تابلوها می‌توانید جلوه خانه را كاملا عوض كنید. اگر نمی‌خواهید زیاد وقت بگذارید، می‌توانید فقط جای تابلوها را با هم عوض كنید. تابلوی راهرو را به اتاق پذیرایی بیاورید یا تابلوهای آشپزخانه را با اتاق ناهارخوری عوض كنید. این هم برای خودش تنوع به حساب می‌آید. حتی می‌توانید خودتان تابلو درست كنید. یك قاب كهنه‌ بردارید و اگر لازم است آن را رنگ كنید یا با وسایل تزئینی مثل پولك یا روبان تزئینش كنید.

درون این قاب حتما لازم نیست یك عكس یا نقاشی بگذارید. برای مثال می‌توانید یادگاری‌هایی كه از رشد كودك‌تان دارید، مثل اثر پای او در نوزادی، گواهی تولد، دستبند بیمارستان یا حتی انشایی كه نوشته یا دست‌خط كلاس اول او را كنار هم در قاب بچسبانید. حتی می‌توانید اگر كفش‌های كودك‌تان را از نوزادی تا سن كنونی او نگه‌داشته‌اید، كنار هم روی تابلو بچسبانید.


یك بار دور خانه بچرخید

خوب نگاه كنید. یخچال و كمد را كنار بگذارید و به بقیه خانه خوب نگاه كنید. مثلا اگر به حمام سركشی كنید می‌بینید كه در قفسه آن چیزهایی مثل قوطی شامپوهایی كه تمام شده‌اند، صابون‌های مصرف شده وخمیردندان‌های نصفه جمع شده‌اند. آنهایی را كه هنوز قابلیت استفاده دارند، دم دست بگذارید تا در اولین فرصت استفاده شوند. به تاریخ مصرف این مواد هم توجه كنید و در صورت تمام شدن آنها را دور بیندازید. اتاق بازی بچه‌ها یا اتاق كار خودتان را هم همین‌طور مرتب كنید. برای مرتب كردن كتابخانه یا میز كار باید تمام چیزهایی را كه روی آن است، بررسی كنید.

كتاب، مجله، یا سی‌دی‌های دیده شده را می‌توانید جایی در كتابخانه یا كمد كنار بگذارید و آنهایی كه هنوز ندیده‌اید، دم دست بگذارید. كمد بچه‌ها را هم می‌توانید به همین روش مرتب كنید. كفش‌‌ها، لباس‌ها یا اسباب‌بازی‌هایی را كه برای كودك شما كوچك شده یا خراب و كهنه است، به موسسات خیریه بدهید تا خانه مرتب‌تری داشته باشید.

كمد خوراكی‌های شما نیاز به سركشی دارد

یخچال شما بعد از مدتی پر از موادی می‌شود كه دیگر مصرف نمی‌كنید و فضای یخچال را گرفته‌اند. یخچال را باید هفته‌ای یك بار مرتب كنید و از شر كپك یا غذاهای فاسد خلاص شوید. برای این كار یك سفره یا ملحفه تمیز كف آشپزخانه پهن كنید و هر چه در یخچال هست را روی آن بگذارید. اول از همه میوه‌هایی كه دارند خراب می‌شوند را بیرون بیاورید و مصرف كنید. اگر وقت دارید می‌توانید با آنها مربا یا سالاد میوه درست كنید. اگر چند قوطی سس یا رب یا ماده دیگری در یخچال دارید كه مثل هم هستند همه را یكی كنید و قوطی‌های اضافه را دور بیندازید.

خوراكی‌هایی كه از شب قبل مانده مثل مرغ یا برنج را كنار بگذارید. معمولا می‌توانید با سر هم كردن آنها یك وعده غذای خوشمزه داشته باشید. مثلا مرغ را می‌توانید ریش‌ریش و با آن كوكو درست كنید یا با آن ساندویچ‌های كوچكی با سس و پنیر درست کرده و برای شام میل كنید. باقی‌مانده چلو را همراه با یك خوراك كوچك میل كنید. بعد از آن قفسه‌های یخچال را دستمال بكشید و تمام چیزهایی كه به دردتان می‌خورد  را   دوباره در آن بچینید.
 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 728
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 6 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
 
طراحی دکوراسیون پذیرایی در خانه های ایرانی همیشه با وسواس صورت می گیرد. یکی از دلایل وسواس بیش از حد برای طراحی دکوراسیون پذیرایی نقش پررنگ و کلیدی اتاق پذیرایی در نما و ارزش دکوراسیون داخلی منزل است. در این مطلب چند دکوراسیون پذیرایی با نماهای زیبا و چیدمان ساده و قابلیت طراحی برای اکثر اقشار جامعه است که ما برای شما به نمایش گذاشته ایم. که با ایده گرفتن از آن ها می توانید چیدمانی زیبا و شیک برای اتاق پذیرایی خود طراحی کنید. امیدواریم از مشاهده طراحی های دکوراسیون اتاق پذیرایی نهایت استفاده را ببرید.

 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 879
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 6 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
هر رنگ با توجه به ویژگی هایی که دارد حس خاصی به خانه می دهد و برای فضای خاصی مناسب است.


انتخاب رنگ اتاق همیشه یک دغدغه اساسی است به خصوص که این روزها برخی افراد تصمیم دارند برای سال آینده رنگ دیوار اتاق های منزل خود را تغییر دهند. در هر صورت پاسخ به این سؤال که رنگ اتاقم باید چه رنگی باشد سوالی است که ذهن خیلی ها را به خود مشغول کرده است. قطعاً هر رنگی تأثیر متفاوتی بر فضای خانه و روحیه شما می گذارد. در نتیجه قبل از انتخاب آن، باید تأثیر کلی هر رنگ در منزل و البته رابطه آن با روحیه خودتان را بشناسید. هر رنگ با توجه به ویژگی هایی که دارد حس خاصی به خانه می دهد و برای فضای خاصی مناسب است.

آبی : اگر دنبال آرامش هستید
حس و حال :
مهم ترین حسی که آبی به فضا می دهد آرامش و سردی است. در عین حال طیف های مختلف رنگ آبی می تواند حس های کاملاً متفاوتی به شما دهد؛ مثلاً همان طور که آبی روشن آرامش شما را زیاد می کند و تمرکزتان را افزایش می دهد، آبی تیره می تواند در تقویت اعتماد به نفس موثر باشد.
علاوه بر این ، این رنگ سرد است و می تواند فضایی که دارید را بزرگ تر از چیزی که هست نشان دهد.

برای کجا :
آبی می تواند برای اتاق خواب شما رنگ مناسبی باشد. بهتر است در اتاق خواب از طیف های خواب آور آبی، مثل لاجوردی یا آبی روشن چرک که به طوسی روشن متمایل است استفاده کنید. . فقط دقت کنید که رنگ آبی برای اتاق بچه ها مناسب نیست، سرمای این رنگ تحرک آن ها را کم می کند.

سبز : اگر می خواهید سرزنده باشید
حس و حال :
رنگ سبز آن قدر آرامش بخش و زنده است که آن را برای اتاق ها هم استفاده می کنند. این رنگ باعث تمدد اعصاب شما و ایجاد حس امیدواری در اعضای خانواده خواهد شد. به علاوه این رنگ به راحتی در هر خانه ای می نشیند. البته نباید فراموش کنید استفاده از سبز تیره و کدر درست برعکس سبز روشن شما را افسرده خواهد کرد.

برای کجا :
سبز برای تمام مناطق خانه رنگ مناسبی است، اما برای بعضی جاها مناسب تر است. برای مثال سبز برای اتاق کار رنگ کاملاً مناسبی است؛ چون می تواند خستگی را از تن شما بیرون کند. استفاده از کمی رنگ سبز در ورودی خانه حس خوبی به شما و مهمانان تان در ابتدای ورود به خانه خواهد داد.

قرمز : اگر می خواهید پرهیجان باشید
حس و حال :
قرمز رنگ گرم و بسیار مهمی است. استفاده از آن به فضا هیجان وانرژی می دهد. اگر احساس می کنید فضای خانه شما کسل کننده شده است می توانید این رنگ را در خانه تان به کار ببرید. این رنگ به فضای خانه شما عمق می دهد، فراموش نکنید استفاده زیاد از این رنگ، امکان دارد شما را عصبی کند. پس در کاربرد آن اعتدال را رعایت کنید.

برای کجا :
رنگ قرمز اشتها را زیاد می کند. برای همین است که در بسیاری از رستوران ها از این رنگ استفاده می شود. در نتیجه قرمز برای آشپزخانه رنگی مناسب است. گرمای این رنگ به درد اتاق نشیمن شما هم می خورد چون باعث گرمی فضا می شود. فقط فراموش نکنید قرمز به دلیل تندی و تیرگی، فضای شما را کوچک تر نشان خواهد داد. اگر می خواهید قرمز را در آشپزخانه استفاده کنید، بهترین همراه برای آن زرد است.

نارنجی : اگر می خواهید شاد باشید
حس و حال :
رنگ نارنجی فضا را گرم می کند و حس اعتماد به نفس و امنیت را در شما تقویت می کند. از همه این ها مهم تر نارنجی رنگ شادی و نشاط است و استفاده درست از آن؛ مثل نوشیدن یک لیوان آب پرتقال تازه باعث سرزندگی شما می شود.

برای کجا :
بهتر است از رنگ نارنجی در اتاق خواب استفاده نکنید چون آرامش را از فضا می گیرد، به جای آن نارنجی برای آشپزخانه و اتاق غذاخوری رنگ مناسبی است. چون اشتها را زیاد می کند و حسی صمیمی به فضا می دهد. اگر هم می خواهید فضای گرمی داشته باشید می توانید نارنجی را با لوازم قهوه ای هماهنگ کنید. اگر دنبال فضایی شادو سرزنده هستید، ترکیب نارنجی با آبی را امتحان کنید. فضای شما شبیه دریای تابستانی خواهد شد.

قهوه ای : اگر می خواهید با ثبات باشید
حس و حال: قهوه ای رنگ طبیعت است و به همین دلیل احساسات طبیعی را به خانه می آورد. این رنگ به فضای شما گرما، قدرت و ثبات می دهد. در یک اتاق بی روح ترکیب دیوارهایی به رنگ گرم با وسایل چوبی قهوه ای رنگ می تواند گرمای فضا را چند برابر کند.

برای کجا :
می توانید رنگ قهوه ای را در آشپزخانه استفاده کنید. استفاده از آن در این فضا می تواند به محیط عمق بدهد.اگر وسایل نشیمن شما چوبی است، رنگ زدن یکی از دیوارها به رنگ قهوه ای تیره می تواند به زیبایی اتاق نشیمن کمک کند و جلوه خاصی به اتاق دهد. می توانید این رنگ را با حصیر یا قالیچه های پوستی تکمیل کنید تا ترکیب هماهنگی داشته باشید.

زرد : اگر امید می خواهید
حس و حال :
زرد، رنگ آغاز روز است؛ بنابراین حس شروع دارد و به خانه شما گرما و روشنی می دهد. شور، نشاط و امیدواری هم از دیگر موهبت های این رنگ زیباست. زرد به دلیل روشنی و درخشندگی می تواند فضای شما را بزرگ تر و روشن تر از چیزی که هست نشان دهد. به همین دلیل برای فضاهای کوچک که قرار است شاد جلوه کنند، رنگ مناسبی است.

برای کجا :
زرد برای اتاق خواب مناسب نیست چون ممکن است باعث بی خوابی شود. اما این رنگ برای اتاق ناهارخوری و نشیمن و تمام فضاهای دیگری که در آن خانواده قرار است دور هم جمع شوند مناسب است و به فضای شما حس صمیمیت و دوستی می دهد. اگر دوست ندارید دیوارهای نشیمن را زرد کنید، می توانید یک گلدان پر از گل های زرد رنگ روی میز ناهار خوری بگذارید.مطمئن باشید همان کاربرد را خواهد داشت. زرد به راحتی با رنگ های دیگر هماهنگ می شود اما یکی از بهترین نمونه ها آبی است.این ترکیب ترکیب آسمان آفتابی است و زیبایی خیره کننده ای دارد.

صورتی : سرشار از عشق شوید
حس و حال :
صورتی رنگ شادی و احساسات عاشقانه است. این رنگ حس شادی را به خانه شما می دهد و افسردگی و گوشه گیری را از شما دور می کند.

برای کجا :
اولین جایی که با شنیدن اسم رنگ صورتی تصور می کنید اتاق دختر بچه هاست. البته معلوم است که صورتی برای اتاق دختر بچه ها بهترین رنگ است. به خصوص اگر آن را با رنگ های شاد دیگر مثل قرمز و زرد ترکیب کنید. اما این رنگ متفاوت و رویایی فقط برای اتاق دختر بچه ها مناسب نیست، شما هم می توانید از ترکیب صورتی با قهوه ای برای رنگ آمیزی اتاق خوابتان استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید صورتی برای آشپزخانه مناسب نیست زیرا اشتها را کم می کند.

 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 833
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 6 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
تاریخ انتشار : یک شنبه 6 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
:: بازدید از این مطلب : 2688
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 6 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
شايد در نگاه اول به‌نظر برسد كه گل‌هاي فصل سرما تنوع زيادي ندارند يا جزء گل‌هاي مطرح نيستند، اما داوودي، زنبق و نرگس خلاف اين را ثابت مي‌كنند.


هرقدر گل‌هاي فصل گرما بر و رو دارند، گل‌هاي فصل سرما لطافت و بخشندگي دارند. گل داوودي گل فصل پاييز و نیمه اول زمستان از خانواده كمپوزيته است كه بزرگ‌ترين خانواده گياهان گلدار را تشكيل مي‌دهد. داوودي يك گل ويژه آسياست كه هم هواي آزاد را در فصل پاييز تاب مي‌آورد و هم مي‌تواند يك گل گلخانه‌اي باشد.

اما مي‌توان انواعي از آن را هم داخل خانه بزرگ كرد. گلي كه در پاييز با رنگ و بوي لطيفش عشوه‌گري مي‌كند به سرمای زمستان كه مي‌رسد، هواي آزاد سرد باعث خشك شدنش مي‌شود. داوودي گل اساطيري آسيايي است كه در ادبيات شرق آسيا جايگاه ويژه‌اي دارد. شايد بيشتر از زيبايي، فوايد بي‌شمار دارويي، شهرت گسترده‌اش را سبب شده است. گل‌هاي داوودي در انواع رنگ‌ها و اندازه‌هاي مختلف جلوه‌هاي زيباي طبيعت را به ما هديه مي‌دهند.


خواص دارويي

كشورهاي جنوب شرق آسيا بيشترين مصرف‌كنندگان دمكرده داوودي هستند. گفته مي‌شود اين دمنوش كه فاقد كافئين است، سموم بدن را دفع مي‌كند و براي چشم‌ها بسيار مفيد است. اين گل غني از ويتامين C است كه براي درمان سينوزيت و كاهش عفونت‌هاي ويروسي استفاده مي‌شود. همچنين اثرات آرامبخشي آن نيز ثابت شده است. گفته مي‌شود كمپرس اين چاي، تيرگي دور چشم را كمتر مي‌كند. افزايش گردش خون و كاهش ميزان كلسترول و فشارخون كه در كنترل بيماري‌هاي قلبي و عروقي، فوايد چشمگيري دارد از ديگر مزاياي اين دمنوش است.

مشكلات پوستي مثل آكنه و جوش‌ها را مي‌توان با جوشاندن گل داوودي زردرنگ در آب به مدت پنج دقيقه و نوشيدن اين دمنوش، بهبود بخشيد. گفته مي‌شود اين چاي حاوي مقادير زيادي از بتاكاروتن، فيبر، آهن، منيزيم، نياسين، پتاسيم و ريبوفلاوين است كه گيجي را كاهش مي‌دهد و بر هوشياري مي‌افزايد. البته يادتان باشد بعضي از انواع گل داوودي براي دور كردن خرگوش‌ها از مزارع هم كاربرد دارد، البته سم آن بيشتر روي خرگوش كارگر مي‌افتد و در حدي است كه لمس آن سبب خارش و ورم پوست انسان مي‌شود و با پماد‌هاي ضد حساسيت از بين مي‌رود.

چطور نگهداری کنیم؟

داوودي درجه حرارتي حدود 15 تا 18 درجه سانتي‌گراد را مي‌پسندد. پس از شروع فصل‌هاي گرم سال بايد حتما گلدان‌ها عوض شوند چراكه قلمه‌ها به سرعت ريشه مي‌دهند و ريشه‌ها خيلي سريع تمام قسمت‌هاي گلدان را در بر مي‌گيرند و ديگر جايي براي رشد بيشترشان باقي نمي‌ماند. يكي از دلايلي كه بوته‌ها ممكن است به سمت گلدهي نروند همين است كه جايي براي رشد و توسعه بيشتر نداشته باشند.


دوست دارد خاك پايش هميشه خيس باشد اما ماندن آب در زیرگلدانی را نمي‌پسندد. براي آبياري بهتر است آب روي برگ‌ها و ساقه‌ها پاشيده نشود اگر بريزد، برگ‌ها و ساقه‌ها دچار گنديدگي مي‌شوند. به نور متوسطي احتياج دارد. رطوبتي حدود 50 تا 70درصد برايش ايده‌آل است. اگر كسي دوست داشته باشد داخل آپارتمان گلدان داوودي پرورش بدهد، بعضي انواع و رقم‌هاي پاكوتاه با بوته‌هاي متراكم‌تر، براي اين منظور، بيشتر توصيه مي‌شود.

چگونه تكثير مي‌شود؟

سه راه براي تكثير داوودي وجود دارد؛ تقسيم بوته‌ها هر دو، سه سال يك‌بار، قلمه گرفتن از ساقه‌ها و كاشتن بذر. در روش تقسيم بوته مي‌توانيم پاجوش‌ها را از كنار بوته مادري همراه با ريشه‌هاي‌شان جدا كنيم و در گلدان ديگري قرار بدهيم كه البته اين‌طوري اگر خاك گلدان اوليه بيمار باشد، انواع بيماري‌ها به گلدان بعدي هم منتقل مي‌شود.

روشي كه باغبان‌ها به كار مي‌گيرند اين است كه پاجوش سالمي را در اطراف گياه اصلي پيدا کرده و سر و ته آن را جدا مي‌كنند سپس از ساقه به جاي مانده، چيزي حدود 15سانتي‌متر را به‌عنوان قلمه در خاك گلدان جديد مي‌كارند. اين‌طوري چون خاك همراه قلمه جابه‌جا نمي‌شود، تكثير ‌تر و تميز‌تري را خواهيم داشت.

چه عادت‌هایی دارد؟

داوودي گلي است كه به طول روز حساس است؛ به همين دليل اين گل را فقط در پاييز و اوايل زمستان مي‌بينيم. يعني در فصول ديگر سال، مشغول استراحت است و گل نمي‌دهد. داوودي به كود كامل گياهي احتياج دارد، اما متخصصان كودهاي ازته كه ميزان نيتروژن بيشتري دارند را توصيه مي‌كنند. اگر به حال خود رها شود تمايل دارد كه تعداد گل‌هاي زيادي بدهد. البته گل‌هاي ريز زياد هم مشتريان خاص خودش را دارد اما معمولا براي دسته گل‌هاي شاخه بريده داوودي‌هاي گل درشت بيشتر طرفدار دارد.


وقتي بیمار مي‌شوند

اگر ديديد ساقه گل‌دهنده به طرز عجيبي دراز مي‌شود يك دليل مهم آن كمبود نور است. گلدان را به محل پر نور‌تري منتقل كنيد. اگر سطح زير برگ‌ها تارهاي عنكبوت‌مانندي بسته، بهتر است با يك پارچه مرطوب تارها را پاك كنيد. استفاده از سم كنه‌كش براي محل‌هايي كه داوودي را به‌صورت تجاري توليد مي‌كنند شايد ضرر نداشته باشد اما آپارتمان محل مناسبي براي سم نيست پس بهتر است دستمال‌تان را كمي به مايع شوينده آغشته كنيد تا كنه‌ها را در آپارتمان ريشه‌كن كنيد.

اگر برگ‌ها كم‌كم به زردي مي‌روند يكي از دلايل مهم اين است كه رطوبت هوا بيش از حد است، اجازه بدهيد هواي خشك‌تري را تجربه كند. هواي خيلي گرم برگ‌ها و ساقه‌ها را چروكيده مي‌كند. اگر برگ‌هاي پاييني گياه شروع به سياه شدن كرده باشند، دچار يك نوع قارچ بوتري تيس هستند كه بر اثر رطوبت و سرماي زياد توليد مي‌شود. گلدان را به محل گرم‌تري منتقل كنيد و يادتان باشد غبارپاشي فقط براي بوته‌هاي سالم نتيجه مي‌دهد و روي گل‌ها باعث پوسيدگي گل مي‌شود.

عمرش را بيشتر كنيد

خاك باغچه به‌همراه كود دامي و خاك جنگلي مخلوط خوبي براي گل‌هاي در فضاي باز است. اما براي گلدان‌هاي داخل آپارتمان از خاك معمولي به همراه خاك برگ و كوددهي با كودهاي كامل مايع استفاده كنيد. باغبان‌هاي حرفه‌اي با تغييرات طول روز كه مي‌توانند در گلخانه روي بوته‌ها اعمال كنند، تاريخ دقيق گلدهي را در داوودي‌ها معين مي‌كنند. اين تاريخ معمولا طوري تعيين مي‌‌شود كه بوته داوودي وقتي به گل بنشيند فروش گل‌ها از نظر تجاري مقرون به‌صرفه‌تر باشد. پس از گلدهي، بايد ساقه‌ها را به‌طور كامل هرس كرد.

يك نكته مهم در نگهداري داوودي اين است كه هميشه بايد گل‌هاي پژمرده و پلاسيده از ساقه اصلي جدا شود تا باقي گل‌ها قدرت و توان بيشتري براي رشد پيدا كنند. اگر گل داوودي را به صورت شاخه بريده تهيه كرديد يادتان باشد هر روز بايد كمي از ساقه آن را به‌صورت اريب قطع كنيد تا بتواند آب را به‌راحتي جذب کرده و عمرش داخل گلدان افزايش پيدا كند. عمر متوسط گل‌هاي داوودي در گلدان چيزي حدود 7 تا 12 روز است.

اين گل آسيايي

بيشترين گونه‌هاي آن در چين و ژاپن ديده مي‌شود و به‌طور معمول، گلچه‌هاي وسطي آنها كه زرد رنگ هستند لوله‌اي و كناري‌ها كه به رنگ‌هاي مختلف ديده مي‌شوند، زبانه‌اي‌اند. از انواع داوودي‌هاي ژاپني در بعضي از انواع داوودي به‌خصوص نژادهاي آسياي جنوب شرقي، فقط گلچه‌هاي لوله‌اي دارد كه به نحو اسرارآميزي كنار هم چيده شده‌اند. به اين نژاد داوودي كه كلاپرك‌هاي غير منظم و منظره سر شوريده و فرفري دارد و شكل و اندازه سيخك‌هايش به اين گل وضعيت خاصي مي‌بخشد، اسپايدر گفته مي‌شود. استراليايي‌ها براي روز مادر به‌صورت سنتي، گل داوودي هديه مي‌دهند. داوودي در ژاپن همراه با شكوفه‌هاي گيلاس نخستین گل ملي و يك گل مقدس است.
 
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 833
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 6 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
نمونه هایی از شیک ترین مدل کمدهای دیواری در سال 2016


:: بازدید از این مطلب : 1319
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 5 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
تاریخ انتشار : شنبه 5 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
گلچینی از شیک ترین مدل آباژور در سال 2016
:: بازدید از این مطلب : 832
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 5 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
 
 
استخر ها همیشه موضوع جذابی بوده و هستند...
 
استخر ها همیشه موضوع جذابی بوده و هستند. حتی اگر خانه ها و آپارتمان هایی که درونشان زندگی می کنیم جایی برای تعبیه استخر نداشته باشند، باز هم نگاه کردن به عکس استخرهای زیبایی که تلالو خورشید زلال بودن و شفافیت آب درون آن ها را بیشتر نمایان می کند و جلوه ای خاص به آن ها می بخشد برای ما دلچسب و زیبا است. اما شاید بتوان با ترفند های خاص درون محوطه بیرونی خانه های کوچک، استخر های کوچکی ساخت و در فصل های بهار و تابستان که پیش رو است از آن ها استفاده کرد و لذت برد. با ما همراه باشید تا با هم نگاهی به استخرهای کوچکی که در حیاط و محوطه بیرونی خانه ها ساخته شده اند بیاندازیم.
 
 
استخرهای کوچک با عرض کم برای محوطه بیرونی خانه
استخرها که همیشه نباید طول و عرض زیادی داشته باشند، بعضی وقت ها؛ مانند عکس پایین، می توان از وجود استخرهایی با عرض کم اما طول زیاد در حیاط خانه بهره برد. عرض این نوع استخرها می تواند برابر یک متر یا یک و نیم متر باشد و طول آن ها با طول خانه برابری کند.
استخرها که همیشه نباید طول و عرض زیادی داشته باشند
 
 
استخرهای کوچک در کنار تراس خانه
اگر دوست دارید در حیاط خانه تان استخر داشته باشید، می توانید از تراس های تان کمک بگیرید، اگر بتوانید که عرض تراس های تان را به اندازه یک صندلی کم کنید، می توانید بقیه عرض آن را به استخر تان اختصاص دهید. اگر دوست دارید در خانه تان استخر داشته باشید.
 
برای داشتن استخر کنار تراس خانه از عرض تراس هایتان کم کنید
 
 
استخرهای کوچک جعبه ای
وقتی محوطه بیرونی خانه تان به شما اجازه نمی دهد تا یک استخر مستطیل شکل داشته باشید، شما هم می توانید از استخرهای جعبه ای استفاده کنید. دیواره این استخرها بتنی است و ابعاد و اندازه های آن ها می تواند بر حسب نیاز شما تغییر پیدا کند، در واقع این نوع استخرها می توانند شبیه جکوزی ها نیز عمل کنند.
 
اگر جایی برای ساخت استخر بزرگ ندارید از استخرهای کوچک جعبه ایاستفاده کنید
 
 
استخرهای کوچک نیم دایره
استخرهای نیم دایره هم نوع دیگری از استخرها هستند که فضای کمی را در حیاط و یا محوطه بیروی خانه شما اشغال می کنند، ضمن آن که شکل ظاهری متفاوت آن ها هم می تواند به جذابیت و زیبایی آن بیافزاید، قضاوت با خود شما است. حتی این استخرها می توانند در دل قناسی های زمین شما به وجود بیایند و حتی شکل و طرح خاصی هم نداشته باشند.
 
استخرهای نیم دایره هم نوع دیگری هستند که فضای کمی را اشغال می کنند
 
 
استخرهای مستطیلی کوچک
استخرها حتما نباید شکل و شمایل خاصی داشته باشند تا هیجان انگیز و جذاب باشند، گاهی یک استخر مستطیل شکل کوچک گوشه حیاط خانه که دورتادورش با گلدان های سفالی زیبا و مبلمان های محوطه بیرونی خانه تزیین شده است، می تواند زیباترین عنصر محوطه بیرونی خانه باشد. اگر حیاط و محوطه بیرونی تان جای کمی دارد باید قید فرم های عجیب و غریب استخرها را بزنید و ازشکل های ساده استفاده کنید.
 
 
استخرها حتما نباید شکل و شمایل خاصی داشته باشند تا هیجان انگیز و جذاب باشند
 
 
استخرهای کوچک ترکیب شده با آلاچیق ها
چند پاراگراف بالاتر راجع به استخرهای کنار تراس ها با شما صحبت کردیم و حالا می خواهید بگوییم راه دیگری که می توانید استخرها را مهمان خانه خود کنید، این است که کمی از فضای آلاچیق های تان را به استخر ها قرض دهید تا بتوانید هم آلاچیق داشته باشید و هم از لطافت حضور آب در کنار آن بهره مند. نمونه ای زیبا از این استخرهای کنار آلاچیق را در عکس پایین می توانید ببینید.
 
 
قسمتی از استخرهای خود را زیر آلاچیق به کار ببرید
 
 
استخرهای کوچک با دیوارهای شیشه ای
اگر احساس می کنید فضای داخلی استخرتان گرفته است، در صورت امکان همه دیواره های آن را شیشه ای کنید، اگر امکانش برایتان وجود ندارد، دست یکم یکی از آن ها را شیشه ای کنید تا منظره ی نمایان از پشت آن ها به دلبازی فضای استخرتان کمک کند.
 
 
یکی از دیواره های استخر را شیشه ای کنید تا منظره ی نمایان از پشت آن ها به دلبازی آن کمک کند
 
 
یادتان باشد که برای داشتن یک استخر در فضای بیرونی خانه هایتان، باید با ابعاد و اندازه های آن بازی کنید و خیلی خودتان را مقید به استانداردها نکنید، استانداردها می توانند بر اساس هر خانه ای تغییر کنند، این شما هستید که استاندارد های خانه تان را تعیین می کنید، پس باور داشته باشید که شما هم می توانید در خانه کوچک تان استخری کوچک داشته باشید.  
 
اندازه استخر را زیاد استاندارد در نیاورید بلکه مناسب با فضای خود طراحی کنید
 


:: بازدید از این مطلب : 825
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 5 فروردين 1396 | نظرات ()